Karesi Belediyesi Başarı Hikayesi

CBS, MIS ve CRM Tek Bir Çatı Altında…

Karesi BelediyesiKaresi Belediyesi Bilgi İşlem Müdürü sayın İlker ŞAHİN ile yaptığımız sohbette belediye ve u.KBS’nin avantajları hakkında konuştuk. Sayın ŞAHİN sözlerine “Karesi Belediyesi olarak CBS, MIS ve CRM uygulamalarını harmanlayıp, bütünleşik çalışabilen bir mekanizma oluşturup 2014 yılına devreye aldık ve kullanmaya başladık.” diye başladı.

Karesi Belediye Başkanı sayın Yücel YILMAZ için ise sayın ŞAHİN şu cümleleri dile getirdi “Başkanımızın belediyecilik anlayışında fark yarattığı nokta, yenilikçi ve sürdürülebilir bir yapısı olması. Kendisinin bizden istediği fikirleri “Belediye değil şehri nasıl yönetebiliriz? Proaktif nasıl düşünebiliriz? Sürekliliğimizi nasıl sağlayabiliriz? Ölçümlenebilir sistemler oluşturmalıyız. Çok şükür 2014-2016 yılları arasında 2 sene içerisinde bunların hepsini u.KBS ile tamamladık. Bu konuların bize kattıklarını size saysam inanın zamanımız yetmeyecek. Doğru analizlerimizi, doğru yönetimlerimizi bu 3 kavramın birbiri ile bütünleşik çalışmasına borçluyuz. Başkanımızın önüne koyduğumuz veriler ne kadar doğru olursa, başkanımız şehir yönetiminde stratejisi o kadar doğru belirleyebilir. Belediyemiz MIS (Kent Bilgi Sistem) yönetiminde sürekli veri üretmesi, her gelen vatandaşın yapmış oldukları isteklerin doğru bir şekilde yerine getirilmesi, vatandaşın birden fazla yere gitmesi yerine aynı yerde işlerini halledip oradan ayrılması başkanımızın en büyük hayaliydi. Başkanımızın çabası, arzusu ve isteği ile, Universal’in bize sağladığı teknolojiyi kullanma fırsatı bulduk ve çok şükür şuan geldiğimiz bu başarılı noktadayız diyebiliriz.”

Belediye Çalışanlarının u.KBS Kullanımları…

Karesi BelediyesiÇalışanların u.KBS kullanımlarından bahseden sayın ŞAHİN “Karesi Belediyesi 2014 yılında personelleri ve binası ile beraber yeni kurulan bir belediye. Yeni bir sisteme adapte olmak kolay değil. Bu süreçte çok fazla gayret gösterdik ve iş süreçlerimizi iyi belirledik. u.KBS’yi ilk test ortamına aldıktan sonra personellerimiz fazlasıyla efor sarf ederek eğitim süreçlerinden geçti. Eski personellerimiz için alışılagelmiş bir ürün olduğu için fazla sıkıntı çekmediler. Yeni personellerimiz ise hızlı bir şekilde eğitim süreçlerinden geçti ve onları da uygulamaya adapte ettik. Şuan u.KBS’yi aktif olarak 200 çalışanımız kullanmaktadır.” u.KBS ile ilgili zaman içerisinde isteklerimiz oluyor. Ekranda şu şöyle olsun dediğimiz zamanlar çok oldu. Bu gibi istekler için kendi analizlerimizi yapıyoruz ve Universal’in destekleri sayesinde gerekli güncellemeleri sağlıyoruz ve akışımızı sürdürüyoruz.” dedi.

u.KBS İşin Takip Edilmesi Konusunda Karesi Belediyesine Avantajlar Sunuyor…

İşin takibi konusuna değinen ŞAHİN “Sayın Başkanımız her zaman şunu söyler; Saha canlı bir organizma ve hayatını devam ettiriyor. Kaldırımları, parkları, bahçeleri, binaları hepsinin içerisinde bir belediye hizmeti var. Bunları sayısallaştırarak benim yönetmem gerekiyor. Bu varlıkları verilere, verileri bilgiye dönüştürülebilir hale getirirsek atacağımız adımları da iyi kurgulamış oluruz. Dolayısıyla iyi veri her zaman doğru bir takip getiriyor. Yıl sonu performanslarımızı ölçebiliyor, gelir-gider analizlerimizi yapabiliyor, cari yapımızı takip edebiliyoruz. Buda bize doğru hizmeti verebilecek materyaller sağlıyor. Her zaman sayısal veriler beraberinde doğru takip getirir ve biz belediye olarak bunu fazlasıyla yapıyoruz.” şeklinde sözlerini ifade etti.

Karesi BelediyesiKaresi Belediye Başkanı Sayın Yücel YILMAZ’ın “Belediyecilik alanında tüm ihtiyaçları karşılanmış, İnsan-Mekan Şehir-Şehirli ilişkisinin en doğru biçimde kurgulandığı 24 saat yaşayan bir kent amaçlıyoruz” cümlesine açıklık getiren sayın ŞAHİN “Yerel yönetimler konusunda bir Karesi’li olarak şanslı olduğumuzu düşünüyorum. Stabil bir yönetim tarzından ziyade, düşünen ve yenilikçi bir başkana sahibiz. Vatandaşın işi ne olursa olsun hızlı bir şekilde halledip, huzurlu bir şekilde de dönmelerini amaçlıyoruz. Belediyemize gelen vatandaşlarımız Beyaz Masada ağırlanıyor. Gelemeyip telefonla ulaşan vatandaşlarımız Çağrı Merkezimize ulaşıp hizmetlerini alabiliyor. Yine interneti kullanan vatandaşlarımız interaktif belediyeciliği kullanabiliyor. Tüm bunların yanında belediyelerde olmayan bir kavram Danışman Servisi geliştirildi. 2 kişilik bir danışman ekibimiz var. Vatandaşlarımız belediyeyi ilk ziyaret ettiğinde direkt danışman servisi tarafından karşılanıyor. İlk sorunlarını ve ilk taleplerini danışman servisimiz karşılıyor ve yönlendirilmelerini sağlıyor. Bunların hepsi zemin katta tasarlayarak vatandaşı belediye içerisinde kat kat çıkıp oda oda dolaştırarak yormuyoruz.” dedi.

Karesi Belediyesi“Bunların tamamı bize çok değerli veriler sağlıyor. Vatandaşa ulaştığımız 5 farklı mekanizma u.KBS de bir veritabanı üzerinde toplanıyor. Bu bizim doğru ölçümlememizi sağlıyor. Mesela 2015 yılında Beyaz Masa üzerinden 22.000 civarında istek geldiğini u.KBS raporlarında aldık ve bunların çözümünde %98’lik başarı oranına ulaştık. Vatandaşlarımızın isteklerini ortalama 2 günde tamamladığını gördük. Çağrı Merkezimizde yaklaşık 19.000 sesli görüşme talebi aldık ve %99 çözüm başarısını yakaladık. Tabi ki bu verileri almamız çok güzel. u.KBS sayesinde vatandaşlarımızın kaç kere bizi ziyaret ettiğini ve nasıl taleplerde bulunduklarını bölgesel analizlerle yapabiliyor olmamız çok güzel.” diye de ayrıca belirtti.

Universal Mutlu Bir Şehir Vadediyor…

Sayın ŞAHİN son olarak Universal ile çalışmanın memnuniyetinden bahsederken “Kamu kurumları yerel yönetimlerden çok farklı. Doğru hizmet yapmamız gerekiyor. Mutlu bir şehir vadetmemiz gerekiyor. Vatandaşların güler yüzünü kendi sloganımız haline getirmemiz gerekiyor. Dolayısıyla Universal Bilgi Teknolojileri firmasıyla bunu başardığımıza inanıyoruz. Bütün kavramları bütünleşik tek bir çatı altında kullanıyoruz bu sayede vatandaşlarımızla sıkı bir bağ içerisindeyiz. Bu konuda u.KBS programının payı çok büyüktür.” diyerek sözlerini tamamladı.

KURUM BİLGİLERİ

  • Kurum: Karesi Belediyesi
  • Şehir: Balıkesir

GÖRÜŞÜLEN YETKİLİLER

Bilgi İşlem Müdürü
İlker ŞAHİN
Dahili: 3002

UYGULANAN ÜRÜN

BAŞARI HİKAYESİNİN VİDEOSU

Benzer Yazılar