İnegöl Belediyesi FlexCity ile Fark Yaratıyor

Yeni nesil belediyecilik anlayışına sahip örnek belediyelerimizden İnegöl Belediyesi, 2018 yılı Şubat ayından itibaren FlexCity ürünümüzle çözümler sağlamaktadır. FlexCity ile hızla gelişen İnegöl Belediyesi Çağrı Merkezi, EBYS, İş Zekası ve son olarakta e-belediye sistemlerinde önemli başarılara imza atmıştır. Belediye Başkanı Sn. Alper TABAN düzenlediği basın toplantılarında alınan başarıları ve sağlanan faydaları detaylarıyla açıklamıştır.

Çözüm Merkezi Alo 153

Çağrı Merkezi Uygulaması ile kalite standartları gereklerini yerine getirerek her çağrıyı kayıt altına almaya başladıklarını ifade eden Sn. TABAN, Çözüm Merkezi’nde ki ilk çağrıyı da kendisi karşılayarak uygulamayı başlatan adımı atmıştır.

Önceki aylarda aylık 350-400 çağrıya cevap verilirken, Çağrı Merkezi Uygulamasının başlamasıyla aylık ortalama 9000 çağrıya rahatlıkla yanıt verebildiklerini, bu çağrıların yaklaşık %25’inin iş emrine dönüştürülerek vatandaşın taleplerini hızlıca gerçekleştirebildiklerini ifade etmişlerdir.

Uygulama ile artık vatandaşa daha yakın ve etkili çözümler sunacaklarını belirten Sn. TABAN uygulamadan aldıkları verimden dolayı memnuniyet duyduklarını belirttiler.

e-belediye ile Vatandaşa Büyük Kolaylık

Vatandaş için her türlü kolaylığı sağlamayı hedefleyen İnegöl Belediyesi, e-belediye hizmetini de devreye alarak vatandaşın belediyeye gelmeden birçok işlemini internet üzerinden gerçekleştirebilmesini sağlamıştır. e-belediye sayesinde vatandaşlar bilgi, belge ve kayıt sorgulama işlemlerini, ödeme işlemlerini 7/24 yapabileceklerdir.

Başkan Sn. Alper TABAN konuşmasında iyi bir sistem kurulduğunu ve en güzel hizmeti vermek, çözüm odaklı olmak için dijital dönüşüme hazır olduklarını ifade etmiştir.

e-belediye uygulamasında şu an 22 farklı işlem için hizmet verildiğini aktaran Sn. TABAN, uygulama sayesinde vatandaşa şeffaf belediyecilik hizmeti verdiklerini, vatandaşların evlerinde, işyerlerinde veya diledikleri yerde konforlarını bozmadan işlemlerini yapabildiklerini belirttiler.

İş Zekası ve Raporlama ile Hız Kazanıldı

FlexCity ile iş zekası ve raporlamanın avantajlarını da iyi değerlendiren İnegöl Belediyesi, bu sistem sayesinde elde edilen verilerle daha doğru ve isabetli kararlar alma yolunda hızla ilerlemektedir.

Görevinde 1. yılını tamamlayan İnegöl Belediye Başkanı Sn. Alper TABAN İş Zekasının önemini şu sözlerle ifade etmiştir:

Verimli çalışmaktan bahsettik, performanslı çalışmaktan bahsettik, bunları ölçebilirseniz, bu bilgilere ulaşabilirseniz bunları değerlendirebilirsiniz. Hızlı mı gidiyoruz, yavaş mı gidiyoruz, kaynaklarımızı doğru mu harcıyoruz gibi… Vatandaşın beklentisi nedir? Burada bir Belediye Başkanı saatlerce toplantılar yapabilir ama sahanın nabzını tutmadığı sürece, sahadan bilgi çekmediği sürece doğru sonuca ulaşması pek mümkün gözükmüyor. Mutlaka vatandaşların öncelikli ihtiyaçları var. Ben şuanda dışarıda bir anketör firma çalıştırsam inanın şu anki elimde bulundurduğum bilgi kadar bilgiye ulaşamam. Çünkü manipüle edilebilir, yanlış bilgiler gelebilir, vatandaş o an tam olarak doğru bilgiyi paylaşmak istemeyebilir. Ama şuanda tam olarak tarafımıza ulaşan son 6 aylık bilgileri sistemimizde görebiliyoruz. Raporlar yapıp bu raporlar neticesinde de analizler yapabiliyoruz. Aslında şunu gerçekleştiriyoruz; yeni nesil belediyecilik. Sadece İnegöl Belediyesi’ni yönetmek değil birlikte şehri yönetiyoruz.

Elektronik Belge Yönetim Sistemi

FlexCity ile komple bir değişim ve dönüşüm içerisine giren İnegöl Belediyesi, Elektronik Belge Yönetim Sistemini de devreye alarak daha hızlı ve etkili bir çalışma anlayışına sahip olmuştur. Universal’in uzman ekibi ile hızlı bir dönüşüm içerisine giren İnegöl Belediyesi diğer uygulamalarda olduğu gibi EBYS uygulamasına da kolay bir geçiş yaptı. Belediye Başkanı Sn. Alper TABAN‘ın da FlexCity’ye olan güveni bu etkili değişimde önemli rol oynamıştır.

Sn. TABAN EBYS uygulaması ile ilgili olarak aşağıdaki açıklamaları yapmıştır:

Biliyorsunuz günün şartlarına uygun hareket etmemiz gerekiyor. Zaman, yönetim içerisinde en kıymetli olan unsur. Zamanı doğru yönetmemiz gerekiyor. Dolayısıyla yeni yazılımımız Flexcity ile beraber de Elektronik Belge Yönetimi ve yine beraberinde elektronik imza uygulamasına geçmiş olduk. Vatandaş odaklı, yani insan odaklı çalışmaya devam ediyoruz. Merkeze insanı yerleştirdik ve insana, insanlığa, vatandaşımıza daha hızlı nasıl çözümler üretebiliriz, onların bizlere ulaşmasını daha kolay nasıl sağlayabiliriz konusunda çalışıyoruz. Belediyeye gelmeden, oturduğu yerden çayını yudumlarken bizlere ulaşmalarını sağlamaya çalışıyoruz.

Benzer Yazılar