Ulusal Taşkın Tahmini ve Erken Uyarı Sistemi (TATUS) Pilot Projesi Tanıtıldı

Tarım ve Orman Bakanlığı, Su Yönetimi Genel Müdürlüğü sahipliğinde gerçekleştirilen “Ulusal Taşkın Tahmini ve Erken Uyarı Sisteminin Pilot Alt Havzalarda Kurulması Projesi” 1. İş İlerleme Toplantısını Su Yönetimi Genel Müdürlüğü, AFAD, Devlet Su İşleri ve Meteoroloji Genel Müdürlüğünden yöneticilerin ve uzmanların katılımı ile Ankara da yapıldı.

Geliştirme ve test sürecinin son aşamasında olan sistem canlı veriler esas alınarak sunulmuştur. Modellemesi Innovyze ürünleri üzerinde yapılan, görselleştirme, analiz ve uyarı/alarm uygulaması tarafında ise firmamızca geliştirilen TATUS uygulaması kullanılarak gösterilmiştir.

Uygulamanın çıktılarını temsil eden ilk Taşkın Erken Uyarı Alarmları alınmaya başlanan ve testlerde sona yaklaşılan Ulusal Taşkın Tahmini ve Erken Uyarı Sisteminin 2022 Eylül ayında işletme fazına alınması planlanmaktadır. Sonrasında tüm ülkeye yaygınlaştırılması hedeflenen uygulama ile ülke çapında, saha ölçümleri ve meteorolojik tahminlerle entegre çalışan Taşkın Tahmini ve Erken Uyarı Sistemi (TATUS) oluşturulması hedeflenmiştir.

Benzer Yazılar