KIRBİS Projesinin Lansmanı 14 Eylül’de gerçekleşti

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nde KIRBİS ürünümüzle proje paydaşı olduğumuz Tarım 4.0 Kırsal Hizmetler Dijital Dönüşüm Projesinin lansmanı 14 Eylül’de gerçekleşti.

Başkan Sn. Mansur YAVAŞ‘ın sunumunu yaptığı lansmana üreticiler büyük katılım gösterdi. Salonun tamamının dolu olduğu lansmanda Sn. Mansur YAVAŞ projeyi üreticilere şu sözlerle açıkladı:
“Bu sistemle beraber Ankaralı üreticilerimiz cep telefonuyla sistem üzerinden başvurularını yapabiliyor. Ülkemizin ilk elektronik talep toplama sistemini kurarak Kırsal Bilgi Sistemi’ne geçiş dönemini başlattık. KIRBİS Büyükşehir Belediyesinden destek alan üreticileri uydu üzerinden takip edebilmektedir. Yaklaşık 1 milyon parselin bilgilerini sistem üzerinden anlık olarak inceleyebilmekteyiz. 10 farklı modül sayesinde akıllı cihazlar ile üreticiye her noktada destek verebilmekteyiz. Sistem üzerinden hem whatsapp kullanır gibi taleplerini iletebilecekler hem de kendi özel sayfasından tarlalarıyla veya ürünleriyle ilgili bilgilere ulaşabilecekler.”

Kırsal Hizmetler Daire Başkanı Sn. Ahmet Mekin TÜZÜN ise KIRBİS‘i şu sözlerle açıkladı:

“Kırsal Hizmetler konusunda Türkiye’de elektronik başvuru sistemi kullanan tek Büyükşehir Belediyesiyiz. KIRBİS 4.0 Dijital Tarım Platformu, bünyesinde Coğrafi Bilgi Sistemlerini ve uzaktan algılama yöntemleri bulunduran yepyeni bir sistemdir. Ankaralı üreticilerimiz bu sistem sayesinde; taleplerini Belediyemize ilettiği gibi desteklerini, arazilerini, hayvanlarını ve ekipmanlarını takip edebilecek ve tüm işlemlerini gerçekleştirebilecektir. Belediyemiz, bu platform üzerinden gerçekleştirilen desteğin nerede ve nasıl kullanıldığını sistem üzerinden görebilecek, üretim yapılan parselin uydu üzerinden tüm verilerini toplayabilecek ve çiftçilerimizi gerek sistem üzerinden gerekse mail ve SMS marifetiyle bilgilendirip yönlendirebilecektir.”

Benzer Yazılar