“AKILLI SAHA” PROJESİYLE BEŞİKTAŞTA KAPILAR AKILLANIYOR

Beşiktaş Belediyesinde devreye alınan FlexCity Akıllı Şehir Yönetim Platformu kapsamında; belediye hizmetlerini Beşiktaşlıların kapısına taşıyacak olan “Akıllı Saha” projesi çalışmalarına başlanmıştır.

Beşiktaş’ta uygulanacak olan Akıllı Saha projesi kapsamında aşağıdaki işlemler gerçekleştirilecektir.
• Belediye sınırlarındaki binaların ve bağımsız bölümlerin tespiti ile güncel  veri tabanı oluşturulması,
• Belediye sınırlarındaki taşınmazların numarataj bilgilerinin güncellenmesi,
• Taşınmaz kapısına açık adreslerinin yer aldığı, adres kodlarını içeren QR kodlu akıllı etiketler yapıştırılması.
• Beşiktaşlı, taşınmazlarının kapısındaki QR kodlu levhayı kullanarak cep telefonu ve tabletlerden belediye hizmetlerine direkt erişebilmesi,
• Belediye saha personeli, taşınmazların kapısındaki QR kodu kullanarak cep telefonu ve tabletlerinden taşınmaza ait mülkiyet ve kullanıcı bilgilerine erişip denetim ve kontrol işlemlerini yapılabilmesini sağlamaktadır.

Proje tamamlandığında Beşiktaş sakinleri kapılarının üzerinde yer alan QR kodları mobil cihazlarına tarattıklarında, başkaca bir işleme gerek kalmadan, bağımsız bölümlerine ait bilgilere anında ulaşabilecek ve belediyeye ait E-Belediye hizmetlerine (İmar Plan ve varsa Kentsel Dönüşüm bilgilerine erişebilecek, Borç sorgulama, Ödeme, Beyan işlemleri, Elektronik imzalı yazışmalar, Şikayet ve Talep bildirimleri, Belediyeye ait Kültürel ve Sosyal Etkinliklere, Belediye ve Mahalle Duyurularına vb.) erişebileceklerdir.

akıllı saha personelBenzer şekilde belediye personelinin sahadaki rutin işlemlerinde yine kapıda bulunan QR kod kullanıp, vatandaşı rahatsız etmeden, taşınmaza ait mülkiyet ve kullanıcı bilgilerine FlexCity platformu üzerinden erişip denetim, tahsilat, kontrol gibi işlemleri mobil cihazlar ile anında gerçekleştirebilecektir. Yapılan bu işlemlerde taşınmaza ait borçlar anında hatırlatılacak, istenirse kredi kartı ile ödenmesi sağlanacaktır.

Projeye 20 Şubat’ta start verilmiş, ekipler oluşturulmuş ve saha çalışmaları harita tabanlı olarak planlanmaya başlanmıştır. Bu proje için gerekli E-Devlet servisleri ( Takbis, Maks, Megsis vb.) FlexCity® platformu üzerinde entegre edilmiş ve devreye alınmıştır.

Proje kapsamında yapılacak web ve mobil uygulama ile vatandaş ve kurum personelleri yukarıda belirtildiği şekilde belediye hizmetlerine FlexCity platformu üzerinden erişebileceklerdir.

Proje kapsamında görev alan ve proje süresince görevlendirilecek personellere davranış, iletişim ve diksiyon eğitimleri verilmiştir. Bu eğitimlerde Başkan Sn. Av. Murat HAZİNEDAR konuşma yapmış ve projenin hedefini ve yapmak istediklerini anlatmıştır. Konuşmasında: “Projenin ana hedefinin gelir artırmak değil, Beşiktaşlıların yaşam standartlarında olumlu yönde bir gelişme sağlamak, belediye ile Beşiktaşlılar arasında alternatif ve çağdaş bir iletişim kanalı oluşturmak” olduğunu belirtmiştir.

Sn. HAZİNEDAR uzman ve geniş bir ekip kurulduğunu belirterek, “Böyle bir projenin belediye bünyesinde geliştirilmesinden dolayı ayrıca mutluyum. Projede yer alacak olan personelimiz de böylesine kapsamlı ve ilkleri barındıran bir akıllı şehir çalışmasında yer alacakları için çok şanslı” şeklinde konuştu. Başkan Hazinedar, personele görev yazılarını teslim ederek başarılar diledi.

akıllısahateslim

Bu süre içerisinde düzenlenen motivasyon yemeğinde tüm proje ekibi ve paydaşları ile bir araya gelinmiştir. Bu yemekte Başkan Yardımcısı Sn. Merve ÖZTOPALOĞLU KÜÇÜKEL, Bilgi İşlem Müdürü Sn. Ülker PINAR KAYA ve Universal’i temsilen Sn.Haluk METİN bulunmuş ve yaptıkları konuşmalarda projeye, ekibe olan güvenlerini ve desteklerini ifade etmişlerdir.

MuratHazinedar-HalukMetin

KURUM BİLGİLERİ

BJK
Beşiktaş Belediyesi
İstanbul
Uygulanan Ürün / Hizmet

GÖRÜŞÜLEN YETKİLİLER

baskanv2-107x107

Başkan
Sn. Av. Murat HAZİNEDAR

mkucukel-100x100

Başkan Yardımcısı
Sn. Merve ÖZTOPALOĞLU KÜÇÜKEL

a-454x454

Bilgi İşlem Müdürü
Sn. Ülker PINAR KAYA

Benzer Yazılar