Taşkın Erken Uyarı Sistemi Nedir?

1

Taşkın Erken Uyarı Sistemi Nedir?

Tarihsel veriler göz önüne alındığında Dünya genelinde sel ve taşkınlar çok sayıda can kaybına ve büyük ölçekte ekonomik kayıplara yol açmışlardır.

selÜlkemizde ise 1955-2007 yılları arasında taşkın nedeniyle 1235 kişi yaşamını yitirmiştir. Yıkılan veya kullanılmaz hale gelen konut sayısı 61,000’dir. Maddi zarar tam olarak hesap edilemese de, dolaylı kayıplarla beraber milyarlarca liranın üzerindedir.

Son yıllarda bilim dünyasının gündeminde olan küresel ısınma ve yağış rejimi değişiklikleri, sel ve taşkın afetlerinin gelecekte çok daha fazla ve şiddetli olacağı konusunda ipuçları vermektedir.

Yapısal önlemlerle taşkın riskleri azaltılabilmekte fakat hiçbir zaman sıfıra indirilememektedir. Bu sebeple sel ve taşkın afetleri ile ilgili ilk yapılması gereken yatırım, Taşkın Erken Uyarı Sistemi’nin kurulmasıdır. Bu sistem kurulduktan sonra elde edilecek olan kalibre edilmiş modellerle, tüm yapısal yatırımlar çok daha verimli şekilde gerçekleştirilebilir.

Universal’in Taşkın Erken Uyarı Sistemi için faaliyetleri nelerdir?

Universal olarak 2010 yılından itibaren Innovyze’ın Türkiye Distribütörlüğünü yapmaktayız. Innovyze hidrolik modelleme alanında Dünyanın lider ve en çok tercih edilen yazılım firmasıdır ve yaşamın olduğu her kıta da binlerce başarılı projede test edilmiş ve kullanılmıştır.

Neden ICM?

Taşkın-Galata2

Innovyze’ın ICM (Integrated Catchment Modelling – Bütünleşik Havza Yönetimi) yazılımı, tüm hidrolik ve hidrolojik unsurları 1 ve 2 boyutlu olarak aynı anda simüle edebilen tek yazılımdır. Hem atık su, hem yağmur suyu şebekeleri, nehir ve kentsel havzalardaki topolojik akış ve hidrolik akış düzenleme yapıları, su kimyası ve sediman taşınım modelleri dahil tek bir ortamda simüle edilebilmektedir.

InfoWorks ICM başka herhangi bir geliştirmeye gerek duymadan kendi kendine çalışabilme özelliğine sahiptir. Böylece kalibre edilmiş modeller üzerine meteorolojik veriler online olarak alınarak istenilen zaman aralığında simülasyon otomatik olarak tekrarlanarak, olası taşkın felaketleri çok önceden tahmin edilerek gerekli önlemler ve kararlar alınabilmektedir.

Taşkın erken uyarı sisteminin en önemli özelliklerinden biri de, model sonuçlarının ilgililere, sorumlulara ve halka nasıl ulaştırılacağıdır. Hem sistemin kurulacağı bölge ve halkın sosyolojik yapıları dikkate alınıp, hem de Coğrafi Bilgi Teknolojileri’nden faydalanarak uyarıların verileceği portal çalışmamız yakında tamamlanacaktır.

Başarılı bir şekilde uygulanan her Taşkın Erken Uyarı Sistemi sayesinde, binlerce vatandaşımızın canını ve ülkenin milli servetini koruma altına almak mümkün olacaktır.

Innovyze ile ilgili daha detaylı bilgi almak için aşağıdaki bağlantıdan inceleyebilirsiniz.

click

Benzer Yazılar