Kayseri’de Otoparklar Akıllı Oluyor

Kayseri Büyükşehir Belediyesi Vatandaş Odaklı hizmetlerine bir yenisini daha ekliyor. Akıllı Otopark Projesi ile vatandaşlar artık en yakın boş otopark nerede, boşluk-doluluk durumu gibi soruların cevabını anında öğrenebilecek. Test çalışmaları yürütülen proje için Aralık ayında test bölgesi belirlendi ve sensörlerin montajı gerçekleşti.

Bilgi Teknolojileri Şube Müdürü Sn. Murat TAŞYÜREK ve CBS Şube Müdürü Sn. Fatih HAREKET projenin durumu ve amaçları hakkında bilgiler verdi.

"İyi Analizler İyi Çözümleri Beraberinde Getirir"

Sn. TAŞYÜREK proje hakkında şunları söyledi:

Test edilen bu proje üzerinde hedefler belirlendikten sonra bir sonraki aşamada tüm şehre Akıllı Otoparklar oluşturmayı planlıyoruz. Bu çalışmada özellikle kullanılan cihazların yerli üretim olmasına önem verdik. Bu noktada otomasyon sistemimizin yazılım firması Universal’den destek aldık. Universal firması uzun yıllardır bu sektörde faaliyet vermekte olan tecrübeli bir firma. Kullandığımız sensörleri üreten TrioMobil firması ile bizi tanıştırarak bu anlamda destek olmuşlardır. Akıllı Otopark projesi dışında Kayseri için birçok projemiz bulunmaktadır. Tüm bu projelerden gelen verileri iyi analiz edebileceğimiz altyapı ve yazılımımız da bulunmakta. İyi analizler iyi çözümleri beraberinde getirmektedir. Universal ile çok iyi analizler yapmaktayız ve bu sayede bilgiyi yönetebilmekteyiz. Bu projede 4 müdürlük ortak çalışarak ilerlemektedir. Her müdürlük projeyi kendi projesi gibi görerek elele birlikte çalışmaktadır. Bu birlikte çalışma ortamı projeleri Başarı Hikayesine dönüştürmektedir” diyerek birlikte çalışmanın önemini vurgulamıştır.

"CBS, Kent Bilgi Sisteminin Altyapısını Oluşturarak Vatandaşa Hizmet Sunuyor"

Coğrafi Bilgi Sistemleri Şube Müdürü Sn. Fatih HAREKET ise CBS Şubesinin çalışmaları ve Akıllı Otopark projesiyle ilgili düşüncelerini aşağıdaki gibi ifade etmiştir.

Coğrafi Bilgi Sistemleri, paydaşları olan ilçe belediyeleri, altyapı şirketleri, kamu kurum ve kuruluşları ile birlikte çalışmaktadır. Ulusal Adres Veri Tabanı’na giriş yetkisi Büyükşehir Belediyesi’nde olup, adres ile ilgili tüm veriler CBS tarafından yürütülmektedir. Böylece adres verileri Bakanlıklara, belediyelere, altyapı şirketlerine, kamu kurum ve kuruluşlarına web servisi ile verilmektedir. Kent bilgi sistemi, üç boyutlu, web ve mobil uygulamadan vatandaşlarımızın hizmetine sunulmuştur. CBS olarak, Mezarlık Bilgi Sistemi, Ulaşım Bilgi Sistemi, AYKOME Bilgi Sistemi, UKOME Bilgi Sistemi, Trafik Yoğunluk Haritası, Yeşil Alan Bilgi Sistemi, Sosyal Hizmetler Bilgi Sistemi, İtfaiye Bilgi Sistemi, Tarihi Eser Bilgi Sistemi, Jeolojik Zemin Etüdü Bilgi Sistemi, Hukuk Bilgi Sistemi … yazılımlarını yapmıştır. Ayrıca, belediyemiz tarafından yeni bir proje yapılacağı zaman İnsansız Hava Aracı ile fotogrametrik hava fotoğrafı çekilerek güncel altlık elde edilmekte ve bu görüntüler üzerinden projeler yürütülmektedir. Ayrıca İHA ile belediyemiz projeleri üzerinde 360° sanal tur yapılmaktadır. Kent rehberi broşürü hazırlanarak vatandaşlarımıza dağıtılmaktadır. Akıllı Otopark projesi ile kent merkezine gelen vatandaşlarımızın vakit kaybetmeden en yakın boş olan otopark yerini belediyemizin mobil uygulamasını kullanarak bulabileceklerdir.

Benzer Yazılar