Aksaray Belediyesi’nde Dijital Hizmetler Dönemi

Aksaray Belediyesinde başlayan yeni yönetim döneminde, vatandaşın, belediye hizmetlerine erişimin kolaylaştırılması için yapılması gereken çalışmalara öncelik verilmiştir. Yeni hizmet döneminde, Kurumun sahip olduğu güçlü otomasyon altyapısı üzerine inşa edilmesi planlanan yeni uygulamaların, Belediye’nin vatandaşa ulaşım yollarını çeşitlendirdiği gibi hızlandırması da planlanmaktadır. Hızla gelişen ve çeşitlenen CRM (Vatandaş İlişkileri Yönetimi) uygulamalarıyla, Aksaray Belediyesi Çağrı Merkezi, Kentli Servisi, Mobil Vatandaş ve son olarak ta e-Belediye sistemlerinde önemli başarılara imza atmıştır.
Başkan Yrd. Sn. Tayfun ÇELİK konuya ilişkin elde edilen başarıları ve sağlanan faydaları sağlanan faydaları kısaca şöyle anlatmıştır;

Vatandaş için her türlü kolaylığı sağlamayı hedefleyen Aksaray Belediyesi, e-belediye hizmetini de devreye alarak vatandaşın belediyeye gelmeden birçok işlemini İnternet üzerinden gerçekleştirebilmesini sağlamıştır. e-Belediye sayesinde vatandaşlar bilgi, belge ve kayıt sorgulama işlemlerini, ödeme işlemlerini 7/24 yapabileceklerdir. Yenilenen yüzü ile E-belediye hizmetlerimize, vatandaşlarımız cihaz ayrımı olmaksızın tüm cep telefonu, tablet, notebook ve masaüstü cihazlardan erişim sağlayabilecekler. Mobil Vatandaş tarafında ise yine vatandaşlarımız hem ios hem de Android cihazlar üzerinden Aksaray Belediyesi uygulamasını indirerek yine birçok hizmete buradan erişim sağlayabilmektedir.

Başkan Yrd. Sn. Tayfun ÇELİK konuşmasında iyi bir sistem kurmayı amaçladıklarını ve en güzel hizmeti vermek, çözüm odaklı olmak için dijital dönüşüme hazır olduklarını ifade etmiştir.

e-belediye uygulamasında şu an 22 farklı işlem için hizmet verildiğini aktaran Sn. ÇELİK, uygulama sayesinde vatandaşa şeffaf belediyecilik hizmeti verdiklerini, vatandaşların evlerinde, iş yerlerinde veya diledikleri yerde konforlarını bozmadan işlemlerini yapabildiklerini belirttiler.

Yakın zaman içerisinde Dijital Dönüşümün en önemli adımlarından birisi olan Kağıtsız Belediyecilik için Elektronik Belge ve Yönetim Sistemi içinde gerekli adımların atılacağını belirtmiştir. Bu sayede tüm yazışmaların tamamen dijital ortamda oluşup iş akışlarının da yine bu yolla Kurum içi ve Dış Kurumlarda sürece entegre olduğu bir yapıyı kurmanın, öncelikli hedefleri arasında olduğunu belirtmişlerdir. Önceliğimiz Aksaray ilimizde yaşayan vatandaşlarımız olmak üzre şehrin dışından gelen tüm misafirlerimizin talep, istek ve beklentileri bizim için çok değerli. Tüm bu talep, istek ve beklentileri doğru bir şekilde kayıt altına alıp, bu veriyi yönetilebilir hale getirdikten sonra, birimler arasında ölçümlenebilir ve performansa dayalı bir hizmeti sunmak, böylelikle Kurum kaynaklarını daha etkin ve verimli kullanarak Vatandaşlarımıza en hızlı şekilde geri dönüşler yapmayı amaçlamaktayız.

Benzer Yazılar